Ostrava slavnostně
a nezapomenutelně zakončila 28. ročník Febiofestu

Slavnostní zakončení mezinárodního filmového festivalu Febiofest byl letos v Ostravě. Regionální ozvěny festivalu proběhly od 7. do 9. října 2021 v oblasti Dolních Vítkovic. Febiofest zůstává i ve svém 28. ročníku věrný svému cíli "všechno pro diváky".

Ve třech dnech festival nabídne šest soutěžních snímků, pestrý doprovodný program, kreativní workshopy s filmovou a televizní tematikou pro děti základních škol a děti z dětských domovů, besedy a debaty s tvůrci i herci a herečkami, koncert talentovaného hudebníka Marcella a závěrečný večírek v Brick House.

ČTVRTEK 7. 10.

První den ozvěn Febiofestu naplnila radost dětí druhého stupně základních škol při interaktivních workshopech s celebritami. S Jakubem Kohákem probraly zákulisí režie reklamních spotů.
S herečkou Bárou Jánovou si vyzkoušely, jak to chodí v rádiovém studiu a zkusily si, jak se diskutuje u mikrofonu. Posledním stanovištěm dopoledního programu byl filmový ateliér Kreativní akademie, kde si pod vedením herečky Anety Klimešové rozdělily jednotlivé role filmového štábu a natočily reklamu.
Jakub Kohák pokračoval besedou s dospělým publikem, kde sdílel to nejlepší ze své reklamní tvorby a srdečný vztah k Ostravě a v následné diskusi bavil publikum svým typickým humorem. Představil také svůj nový spot pro Moravskoslezský kraj, který je součástí kampaně na podporu návratu dětí ke sportu.

V podvečerních hodinách se kinosál naplnil filmovými fanoušky temného žánru. Ostravský rodák Štěpán Kozub spolu s delegací herců a tvůrců uvedl film Hrana zlomu. Po skončení projekce si diváci užili debatu o natáčení snímku a v Brick House – srdci festivalu – pokračoval festivalový program.

PÁTEK 8. 10.

Pátek byl velmi slavnostním dnem, který celý 28. ročník Febiofestu zakončoval. V odpoledních hodinách se Brick House naplnil slavnostními hosty, kteří do něj vstoupili po červeném koberci.

Před tím však druhý den Ostravského festivalu znovu odstartovaly workshopy tentokrát pro žáky sedmých tříd základních škol. Děti si opět vyzkoušely, jak se mluví v prostředí improvizovaného rádiového studia a na vlastní kůži zažily, co všechno obnáší pozadí filmové tvorby. Seznámily se s dvěma talentovanými herečkami - Bárou Jánovou z televizního seriálu Slunečná a Anetou Klimešovou, která je v angažmá národního divadla Moravskoslezského.

Po obědě proběhala tisková konference pro média. Kromě tvůrců festivalových snímků se ji účastnili také čestní hosté z řad politiků, a to ministr kultury a ostravský rodák Lubomír Zaorálek a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Ředitel Febiofestu Kamil Spáčil spolu s regionálním ředitelem ozvěn Martinem Tošenovským z Kreativní Akademie poděkovali hlavním festivalovým partnerům jako je Ministerstvo kultury, Moravskoslezský kraj a Statutární město Ostrava za jejich podporu.Delegace České televize, jmenovitě režisér Radim Špaček, scénárista Zděněk Zapletal a Kateřina Ondřejková za produkci, představila svůj zbrusu nový seriál Stíny v mlze, který měl v Ostravě první veřejnou premiéru. 

Tisková konference k ukončení 28. ročníku Febiofestu otevřela prostor pro vzpomínky na minulé ročníky a plánování těch budoucích. Oblast Dolních Vítkovic poskytla trefný rámec tématice specifičnosti herců a prostředí moravskoslezského kraje. V přátelské atmosféře se diskutovalo i o nutnosti podpory regionu a místní tvorby ze strany státu.  

Pozornost pátečního odpoledne se upírala především k červenému koberci, který se konal k příležitosti zakončení 28. ročníku Febiofestu a na který vkročili první hosté už po 17. hodině. V doprovodu partnerů a přátel se po něm prošli herci, tvůrci a čestní hosté. S letošním festivalem se mimo dalších hvězd přijely rozloučit herečky Iva Pazderková, Martina Babišová, Aneta Klimešová, Bára Jánová. Nechyběli Tři tygři (Polák, Kozub, Fero), producenti Daniel Strejc a Miroslav Helcl, ředitelé pražského i ostravského festivalu Kamil Spáčil a Martin Tošenovský, zpěvák Marcell ani kompletní výprava seriálu Stíny v mlze. 

Po slavnostním přivítání a přípitku ředitele regionální části festivalu Martina Tošenovského, následoval bohatý raut a hvězdný vrchol filmového festivalu. V kinosále Svět techniky s kapacitou bez mála 200 míst měl svou ostravskou premiéru dlouho očekávaný dokument o mistru Karlu Gottovi.
 Po dojemné projekci pokračoval v srdci festivalu - Brick House - volný program s DJ. Hodinu před půlnocí vystoupil se svou kapelou skvělý zpěvák Marcell a večírek se tak protáhl do brzkých ranních hodin. 

SOBOTA 9. 10.

Závěřečný den opět zahájily workshopy pro děti, tentokrát ale děti z dětských domovů, pro něž byla možnost navštívit festival jedinečným zážitkem. Děti se tak ocitly v rádiovém studiu a na cvičném natáčení reklamního spotu. Vyzkoušeli si práci před i za kamerou, každý podle svého gusta.
Odpolední program byl přímo nabitý českou tvorbou. Uvedl ho první díl detektivního seriálu Stíny v mlze, který se natáčel právě v Moravskoslezském kraji a velká část hereckého obsazení jsou místní rodáci. Po projekci proběhla beseda s tvůrci a hlavní protagonistkou - herečkou Petrou Špalkovou.
Dalším lákadlem pro diváky bylo bezesporu drama Minuta věčnosti, které se točilo na Islandu, a jehož žánrové zařazení bylo příjemným zpestřením festivalu. Na otázky diváků poté odpovídala Martina Babišová, která si v tomto snímku zahrála po boku Jiřího Langmajera. Brick House, neboli srdce festivalu navštívila i dvojice Helena Navrátilová a Mariana Prachařová, které spolu tvoří podcast Sarkastický kafe. Zájem o jejich více než hodinovou diskuzi byl obrovský. Pro velký úspěch a divácký zájem se ještě podruhé na plátně promítal film Hrana zlomu.

Slavnostní zakončení sice proběhlo už v pátek, ale i sobota byla plnohodnotným festivalovým dnem jak pro tvůrce, tak pro diváky. 

Tým Kreativní Akademie, která měla organizaci regionálních ozvěn na starost, se už teď těší na další ročník Febiofestu. 

Kreativní akademie děkuje všem svým partnerům za podporu, bez níž by nebylo možné tento filmový festival včetně doprovodných programů uspořádat. Speciálně děkujeme za finanční podporu Ministerstva kultury, Moravskoslezského kraje a Statutárního města Ostravy.

www.febiofestostrava.cz

Sleduj Febio fest Ostrava

Těšit se můžete na premiéry nejen českých ale i zahraničních snímků, které vám nedají spát.
Chystáme pro vás bohatý kulturní program plný zážitků a emocí.